Обратно към категорията

Честит ден на динята!

Добавено на: 03.08.2021 07:35
   

Световният ден на най-сладкия плодов зеленчук – динята, се отбелязва на 3 август. Не, няма грешка. Според приетата класификация на земеделските култури динята е плод, който спокойно може да се използва и като зеленчук. В някои страни тя се пържи, вари или маринова. При пържене, кората се обелва и се готви със зехтин, чесън, люти чушки, лук, захар и ром. Маринованата кора от диня е разпространена в Китай и Русия.

Отново в Китай може да опитате печени динени семки, овкусени с подправки. В Западна Африка те се използват за приготвянето на супа и други ястия или се изстискват за масло.

У нас най-често се консумира плодът на динята. Динята съдържа над 92% вода и е важен източник на витамини А и С, фибри, калий и аминокиселини.

Смята се, че родина на динята е Южна Африка. Любопитно е, че има над 1200 разновидности на сочния плод в над 96 държави по света, но от тях само 60 вида са подходящи за консумация.

В различните райони на България, до динята може да видите надпис карпуз или любеница. Това са другите две имена, с които този плод е известен у нас.

Когато купувате диня, е добре да знаете някои малки хитринки, които ще ви помогнат да изберете перфектната, добре узряла диня. Посягайки към динята, гледайте тя да има блестяща кора, с ясно различими райета. Когато почукате върху нея и звукът е кух, значи е добре узряла. А ако леко я стиснете и чуете изпращяване, значи наистина е перфектната диня. Важно е повърхността й да не е наранена, а на някоя от страните може да има тъмнооранжево петно.

От диня може да направите и чудесни декорации – динено чудовище, фонтан, акула, кошница за плодове и др., стига да имате време да развихрите въображението си и търпение за изпълнението. А някои ог нас като деца си изработваха от диня фенери – такива, каквито днешните деца правят от тиква за привнесения у нас празник Хелуин.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Ямболски изследователи ще покорят връх „Ямбол” на Антарктида
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!