
ПЕТИЦИЯ, ДЕКЛАРАЦИЯ И СТАНОВИЩЕ НА ИНИЦИАТИВНИЯ КОМИТЕТ НА ЛОЗЕНЧАНИ СРЕЩУ "БЕРЕТА ТРЕЙДИНГ"

Общо събрание на жителите на село Лозенец инициира днес кметът на община Стралджа Митко Андонов във връзка с недоволството срещу евентуалното възобновяване работата производствената база "Берета Трейдинг". Събитието е от 17.30 ч., в читалището на Лозенец и на него са поканени членовете на Инициативния комитет в селото, общински съветници от ОбС Стралджа, както и местни жители всички села, засегнати от взривовете край Петолъчката през 2012 г.. В навечерието на събранието в редакцията на радио 999 получихме трите документа, изготвени от Инициативния комитет в Лозенец и изпратени до различни институции с надежда за отговор на настояванията на лозенчани.
Публикуваме пълните текстове на полученото на редакционната ни поща.
Очаквайте новини от днешното събрание утре в програмата и в сайта на радио 999 - Ямбол и Сливен.
§§§
П Е Т И Ц И Я
до Европейския парламент
Правно основание: член 227 от Договора за функционирането на Европейския съюз, Правилника за дейността на Европейския парламент, дял VIII – Право на петиция; член 201, член 202 и 203.
от
Инициативен комитет, упълномощен от ЖИТЕЛИТЕ на село Лозенец, община Стралджа, област Ямбол в Република България
Относно
ИСКАНЕ НА ЖИТЕЛИТЕ НА СЕЛО ЛОЗЕНЕЦ, ОБЛАСТ ЯМБОЛ ДА СЕ ЗАБРАНИ НА ВСЯКА ФИРМА, КОЯТО КАНДИДАТСТВА ЗА ДЕЙНОСТ, СВЪРЗАНА СЪС СКЛАДИРАНЕТО, СЪХРАНЕНИЕТО, ТРАНСПОРТИРАНЕТО, УТИЛИЗИРАНЕТО И УНИЩОЖАВАНЕТО НА ВЗРИВНИ ВЕЩЕСТВА И БОЕПРИПАСИ В СКЛАДОВА БАЗА „СТРАЛДЖА- МАРАШ“, НАМИРАЩА СЕ В НЕПОСРЕДСТВЕНА БЛИЗОСТ ДО СЕЛОТО
Уважаеми дами и господа депутати в Европейския парламент,
Пред Вас представяме Петиция от името на 649-те жители на село Лозенец, област Ямболска в Република България.
Тази Петиция е израз на нашата последна надежда да получим подкрепа в тежката битка, която водим с няколко фирми, фактическа собственост на едно лице, юридически регистрирани на кръг от негови подчинени, подкрепяни и покровителствани от редица изключително авторитетни държавни институции.
Село Лозенец се намира на 5 км. североизточно от гр. Стралджа, общински център, в подножието на Източна Стара Планина. През селото преминава главния път от София за Бургас. Селото е само на 3 километра от пътен възел“Петолъчката” където се пресичат пет пътя – За Сливен, за Ямбол, за Стралджа, за Бургас и за Котел . Географското разположение на селото го прави привлекателно за живеене, което личи и от увеличаващият се брой на жителите му. В момента то е вече второто по големина село на Община Стралджа. Населението е 649 души, от които в училищна възраст са 90 деца. Трудовата заетост на населението е в селското стопанство, горското стопанство и газокомпресорна станция. Развито е лозарството, зърнопроизводството и животновъдството. Съществуват добри комуникации и пътни връзки. В територията на селото има наличие на термални води. Положителния прираст на населението се дължи на близостта на селото до Стралджа и това е причина младите да остават да живеят в селото, а така също и на компактната група местни цигани, децата на които учат в СОУ "П.К. Яворов" гр. Стралджа.
За огромно нещастие на нас, жителите на село Лозенец, наличието на добри комуникационни връзки, близостта до морско пристанище Бургас (70 км), добра работна ръка, изградената от Министерството на отбраната още по време на социализма производствено- складова база в непосредствена близост до селото и главния път София- Бургас предизвика много голям интерес от страна на „инвеститори“, които упражняват изключително опасна и застрашаваща живота, здравето и имуществото на хората от селото дейност, свързана с военно-промишлената индустрия.
Промишлено- складова база „Стралджа- Мараш“ е изградена и пусната в експлоатация през 1986 година от тогава действащото Министерство на отбраната. В тази база тогава се складираха и съхраняваха само метални корпуси без бойни заряди за различни видове боеприпаси и оръжия. Тя е конструктивно проектирана и изградена не за съхраняване на боеприпаси и взривни вещества. На територията на базата никога не е имало, няма и в момента специални трапове за контролирано взривяване, с цел унищожаване на бракувани и извадени от употреба боеприпаси.
База „Стралджа- Мараш“ е изградена в планинска местност, на терен с голяма денивелация, като самата база е на открита местност, разположена е на по-високо от самото село и по права въздушна линия се намира на по-малко от 1 000 метра от селото.
В непосредствена близост до базата (480 метра) преминава трасето на най-голямата трансевропейска газопреносна тръба към Гърция; на по-малко от 400 метра от същата база е водосборната зона на пет села и общинския център гр.Стралджа; в непосредствена близост до базата преминават електропреносни съоръжения за високо напрежение; на около 250 метра от базата преминава първокласният път от национално значение София- Бургас; на около 1 200 метра от базата се намира пътен възел „Петолъчката“, от който се разпределят пет пътища, свързващи Южна и Северна България, в т.ч. и международни пътища и магистрали, както и много голяма бензиностанция; на около 2 000 метра се намира най-голямата компресорна станция, изградена за транспортирането на газа по тръбата; само на около 150 метра от базата е построена единствената туристическа хижа „Люляк“ в района, силно посещавана през уикендите от туристи и семейства с деца; в най-близко съседство с базата съществуват фермерски имоти, в които се отглеждат зърнени култури и лозя.
Дълги години след 1989 година в базата не се извършваше никаква дейност, но през 2008 година база „Стралджа-Мараш“ става собственост на „Делев и Делев“ ООД, с управител и едноличен собственик г-н Десислав Делев. „Делев и Делев“ ООД подписва договор с друга своя фирма- „Берета трейдинг“ ООД, която фирма притежава пълен лиценз за транспортиране, търговия и производство на оръжия и боеприпаси, издаден от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет на Република България, на която възлага упражняване на дейности, свързани с военната индустрия, а именно:
1. Участва в търгове, обявени в Министерството на отбраната за унищожаване на стари и негодни боеприпаси и взривни вещества;
2. Спечелва търговете и започва да складира в базата различни видове стари боеприпаси и оръжия;
3. Отдава на други фирми под наем част от складовата база за съхранение на боеприпаси и оръжия, предназначени за търговия.
За периода 08.01.2010 г.- 05.04.2012 г. „Берета трейдинг“ ООД внася и складира на територията на база „Стралджа- Мараш“ (съгласно предоставените от ОД МВР Ямбол разрешителни за транспорт по наше искане и във връзка със Закона за достъп до обществена информация“) 2 227, 202 тона (две хиляди двеста двадесет и седем тона и 202 килограма) различни видове оръжия, боеприпаси, патрони от различен калибър и пиротехтически средства и 400 кг (четиристотин килограма) хексоген.
За същия този период Областна Дирекция на Министерство на вътрешните работи в град Ямбол, както и Районно полицейско управление в град Стралджа, пряко задължени да контролират дейността в тази база, съгласно Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите средства, както и Закона за за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите не ни предоставят никакви данни за това какво именно се е случило с тези огромни количества боеприпаси и оръжия.
Със сигурност тези 2 227 тона боеприпаси не бяха унищожавани чрез взривяване, защото ние живеем в непосредствена близост до базата и до 05.06.2012 г. от тази база не се чу нито един взрив. В отговор на наш въпрос във връзка със Закона за достъп до обществена информация директорът на Областна дирекция на МВР комисар Генчо Иванов ни отговаря в официално писмо същото- че за периода 2010- 2012 година в база „Стралджа- Мараш“ не е произведен нито един взрив.
Или тези боеприпаси са били незаконно продавани на трети страни, или са били също така незаконно утилизирани, т.к., съгласно първите два договора, които „Берета трейдинг“ е подписала с Министерството на отбраната, боеприпасите са се предоставяли ЗА УНИЩОЖАВАНЕ ЧРЕЗ КОНТРОЛИРАНО ВЗРИВЯВАНЕ.
Или това цялото количество от 2 227 тона боеприпаси беше взривено на 05.06.2012 година!
Защото точно това се случи на тази дата на около 1 000 метра от село Лозенец! В ранните следобедни часове складовата база „Стралджа- Мараш“ се взриви в пет ужасяващи последователни взрива, по време на които:
- Загинаха трима работници в базата, чиито останки, които бяха открити, се събъраха в по една малка кутийка;
- Бяха ранени 18 работници, трима от които сериозно, а за живота на един от тях лекари от няколко болници се бориха в продължение на месеци;
- Бяха нанесени щети с различна тежест на повече от 200 имота в селото;
- Съсипа се реколтата на местните фермери;
- В продължение на два месеца военни сапьори събираха разпръснати боеприпаси на територия, с радиус 3 000 метра от епицентъра на взривовете;
- Независимо от техния труд, до днес откриваме остатъци или невзривени снаряди в градините си, в селския гробищен парк, в нивите;
- Всички жители на селото са с трайни психически разстройства, особено силен е страхът у децата;
- Бяха нанесени материални щети за над 65 милиона лева.
Каква е днес действителността?
1. В база „Стралджа-Мараш“ през февруари 2013 година се завърна…“Берета трейдинг“, но вече с нов собственик- 74-годишната тъща на г-н Десислав Делев, г-жа Хенриете Алис Стефани Божилов, гражданка на Германия;
2. Завърна се и „Милитъри продакшън интернешънъл“ ЕООД, бивша собственост (до ноември 2012 г.) на г-н Десислав Делев, настояща собственост на главния консултант по утилизационните дейност отпреди взривяването на базата, г-н инж. Иван Табов.
3. Тези две фирми, вече с нови собственици продължиха с дейността си, но вече с уверението, че извършват „дълбоко прочистване“ на замърсения с остатъци от взривовете боеприпаси район на база „Стралджа-Мараш“.
4. От средата на февруари до средата на юли 2013 г. в базата бяха произведени 900 взрива, като по време на тези взривове бяха унищожени различни видове боеприпаси и патрони с общо тегло на активното взривно вещество 4 166 кг.
5. Интензитетът на тези взривове беше толкова голям, че къщите ни масово отново се пропукаха, таваните ни падат, прозорците ни се деформират. Взривове се произвеждаха и в мъгливо, и в дъждовно време, и всички остатъчни от взривовете вредни вещества се връщаха в нивите ни, в градините ни, съответно в храната ни и водата ни във вид на изключително опасни съединения.
6. Жителите на село Лозенец спонтанно се обединиха през март 2013 година и буквално за два дни направиха подписка срещу тези безобразия и избраха нас, за свои представители пред институциите в Република България с едно единствено искане- след прочистването на района НИКОГА ПОВЕЧЕ да не се позволи на никоя фирма да упражнява подобна дейност до домовете ни.
7. От месец април 2013 година до днес Инициативният комитет е разменил 73 официални писма с искане за достъп до обществена информация (с цел да добием реалистична представа за законосъобразността на дейността на цитираните по-горе фирми), както и с молби за съдействие и разследване от междуведомствена комисия от страна на всички институции, имащи пряко отношение с подобна дейност.
8. Обърнахме се с молба за съдействие и помощ към:
- Президента на Република България. Не получихме абсолютно никакво съдействие!
- Парламента на Република България, по-специално към Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред- изпратихме им молба за съдействие с подробно описание на проблема, както и десетки официални документи, доказващи нарушения на редица закони. Отговор и до днес нямаме. Изпратихме по искане на някои от депутатите нашето предложение за евентуална промяна в законите, регулиращи подобни дейности- отговор също никакъв! Напротив, известно ни е, че част от управляващите в момента депутати знаят за намеренията на „Ривърс инвест“ да възстановява базата, както и дейността и и че тези депутати не възразяват срещу това намерение.
- Националния омбудсман на Република България. Получихме едно стандартно и клиширано писмо-отговор, нищо не означаващо и тотално безразлично към проблемите ни;
9. Поискахме достъп до обществена информация, както и помощ и съдействие от:
- Министъра на вътрешните работи- всички писма, които получихме от това министерство имаха една единствена цел- да заметат следите на странното покровителствено отношение към фирмите на Десислав Делев. Нещо повече, беше осъществена една среща с четирима комисари, отговарящи пряко за контрола над тази дейност, по време на която среща бяхме СЪЗНАТЕЛНО излъгани и подведени от комисар Божидар Василев,началник на сектор „Контрол на общоопасните средства“ към Министерството на вътрешните работи, като по този начин той направи опит да прикрие изключително големи нарушения в контрола, който е следвало да бъде упражняван над дейността в база „Стралджа- Мараш“;
- Министъра на отбраната- отговорите и на двамата министри (от Служебното правителство и от сега действащото правителство) не означават нищо, не ни дават никаква информация и не съдържат никакви намерения за съдействие и съпричастност; Нямаме отговор на много важен въпрос- защо и по какъв начин в база „Стралджа- Мараш“ са вкарани над 2 200 тона боеприпаси и оръжия, след като по силата на договорите с Министерството а отбраната е следвало да бъдат предоставени общо около 360 тона? Всички тези над 2 200 тона боеприпаси са получени от военни поделения в страната, а не са придобивани от частни фирми…нямаме отговор и на въпроса- какво се е случило с тези боеприпаси…
- Министерство на околната среда и водите- четирите писма, които получихме от това министерство явно имаха една цел- напълно да заметат следите на безотговорното си отношение и вероятно сериозни корупционни практики. Не е извършван истински мониторинг за въздействието върху околната и среда и водите нито преди взривовете на 05.06.2012 г., нито още повече след тези взривове. Следва да се има предвид, че по различни данни, по време на взривовете във въздуха са били изхвърлени вредни и изключително опасни емисии от 100 до 300 това взривни вещества, между които тротил, хексоген, въглероден окис, азотни и серни окиси, съединения на флуорна и хлоратна основа, продукти на октагена. В отговор на нашите въпроси, свързани с това какъв мониторинг е извършван от това министерство, ни беше отговорено, че по „време на проверката, извършена по наш сигнал в база „Стралджа- Мараш“, от управителя на фирмата-оператор са били показани протоколи от собствени замервания по показатели шум и въглерод диоксид и всички тези данни показвали, че няма отклонения от нормите...“ Дейността в базата се извършва без приет доклад за Оценка за въздействието върху околната среда и водите, нещо повече, специалистите от Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите ни отговарят, че за дейност, свързани с взривяване на изключително опасни вещества „не се изисква доклад по ОВОС“, независимо от това, че именно Закона за опазване на околната среда и водите определя предприятията, които практикуват тази дейност като предприятия с висок рисков потенциал, а и най-вече ОВОС е задължителен, когато на територията на такова предприятие поне веднъж е станала „голяма промишлена авария“, каквато се случи там.
- Министерство на труда и социалната политика, в лицето на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ София и Териториална дирекция „Инспекция по труда“Сливен- всички тези ведомства много активно и с цената на явни лъжи прикриваха грубите нарушения, които са допускали в продължение на години да се извършват на територията на база „Стралджа- Мараш“. Функциите на тези служби са да контролират безопасността на труда, в случая при повтарящи се взривни работи и при съхранение на особено големи количества опасни вещества, които има опасност да предизвикат ефекта „на доминото“. Извършването на взривни дейности е категорично недопустимо, ако те не се извършват съгласно предварително изготвен и ОДОБРЕН от тези служби Технологичен проект. Такъв Технологичен проект не ни беше предоставен, а обяснението на двете ведомства е, че „не се изисква такъв Технологичен проект, защото на територията на базата…не се извършват взривни дейности!“
- Главна дирекция „Национална полиция“- от това ведомство поискахме официален отговор на въпроси, свързани с това какво се е случило с внесените и складирани в базата над 2 000 тона опасни боеприпаси, поискахме достъп до регистрите, които по закон следва да се водят и пр. важни за нас въпроси, но не сме удостоени с отговор до този момент;
- Главна прокуратура- от тази институция получихме подкрепа, под формата на разпореждане до Районна прокуратура Ямбол да се пристъпи към разследване на данните, изнесени в нашата жалба срещу съмнения за корупция в Министерството на вътрешните работи, Министерството на околната среда и водите и министерството на труда и социалната политика. От Районна прокуратура Ямбол възложиха разследването да се води от…служителя на същата тази служба в МВР, за която имаме съмнение за корупция и покровителстване на определени фирми!
- Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи в Ямбол- получихме достъп до обществена информация, която обаче се оказа непълна и некоректна- не ни бяха предоставени описи на боеприпасите по видове и количества, които са били вкарвани в базата, за да добием поне малка представа за това, колко и какво точно е било взривено и какви последствия би могло да има това за нас и нашите поколения.
10. Проведохме мирни протести, предизвикахме краткотраен интерес от страна на медиите и нулев интерес и реални действия от страна на институциите.
11. Преди повече от месец г-н Десислав Делев, чрез нова контролирана от него фирма, деюре собственост на германския гражданин г-н Краузе- „Ривърс инвест“ ООД е депозирал в Община Стралджа техническа и друга документация, с ИСКАНЕ ДА МУ БЪДЕ РАЗРЕШЕНО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА СКЛАДОВА БАЗА „СТРАЛДЖА-МАРАШ“ ЗА СКЛАДИРАНЕ НА ВОЕПРИПАСИ И ВЗРИВНИ ВЕЩЕСТВА. Такова разрешение все още не е дадено на „Ривърс инвест“,
но
ВСИЧКИ НИЕ, ЖИТЕЛИТЕ НА СЕЛО ЛОЗЕНЕЦ- ОТ НАЙ-МАЛКОТО ДЕТЕ ДО НАЙ-ВЪЗРАСТНИЯ СТАРЕЦ УЖАСНО СЕ СТРАХУВАМЕ, ЧЕ ТОВА МНОГО СКОРО ЩЕ СЕ СЛУЧИ. А НИЕ ВЕЧЕ ЗНАЕМ КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА- ОТНАЧАЛО СКЛАДИРАНЕ, СЛЕД ТОВА УТИЛИЗИРАНЕ И ПОСЛЕ- ВЗРИВ!
ВСИЧКИ НИЕ ВЕЧЕ СЪС СИГУРНОСТ ЗНАЕМ, ЧЕ ПОМОЩ И СЪДЕЙСТВИЕ ТУК, В СВОЯТА РОДИНА НЯМА ДА ПОЛУЧИМ.
ВСИЧКИ НИЕ СЕ НАДЯВАМЕ НА СЪДЕЙСТВИЕ И СЪПРИЧАСТНОСТ ОТ СТРАНА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ В НАШАТА БИТКА ДА СИ ВЪРНЕМ НОРМАЛНИЯ ЖИВОТ- БЕЗ УЖАС В ОЧАКВАНЕ НА ПОРЕДНИТЕ ВЗРИВОВЕ, СЪС СПОКОЙНИ И ЗДРАВИ ДЕЦА, С ЧИСТИ ГРАДИНИ, ВЪЗДУХ И ВОДА.
Уважаеми дами и господа депутати в Европейския парламент,
Молим за вашата помощ! Молим да приемете, че в Република България, в мирно време, през 21-ви век, 649 души живеят вече няколко година като ЗАЛОЖНИЦИ! Заложници на корпоративни интереси със съмнителен характер, алчни чиновници и бездушни управници.
Дълго време се опитвахме да разрешим проблема тук, вътре, в нашата къща и да не го изнасяме извън нейните предели, но вече знаем- безнадеждно е!
Благодарим за вашето съдействие и съпричастност!
От името на жителите на село Лозенец.
§§§
Д Е К Л А Р А Ц И Я
на
Инициативен комитет, упълномощен от ЖИТЕЛИТЕ на село Лозенец, община Стралджа, област Ямбол
Във връзка с искането за преразглеждане на разрешителното за изграждане и експлоатация по чл.104 ал.1 от ЗООС на предприятие с висок рисков потенциал – Производствено складова база за боеприпаси “Стралджа – Мараш” гр. Стралджа обл. Ямбол с оператор “Берета трейдинг” ООД гр. София заявяваме:
1. Категорично се противопоставяме на всякакви опити да бъдат възстановени складовете за съхранение на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси, които бяха взривени на 05.06.2012г.
2. Имайки предвид голямата авария от 05.06.2012г. която се случи в Производствено складова база “Стралджа-Мараш”,при която загинаха трима човека и осем бяха ранени, изключително много сме притеснени от опитите на “Берета трейдинг” ООД / или друго дружество/ да се завърне отново със същата дейност в района на с. Лозенец
3. Настояваме пред МОСВ да спре процедурата за преразглеждане на разрешителното за изграждане на предприятие с висок рисков потенциал на територията на общ. Стралджа каквото е Производствено складова база “ Стралджа-Мараш” с оператор “Берета трейдинг” ООД поради следните причини.
3-1 В Наредба №2/10.07.2000г. за проектиране на строежи предназначени за производство и съхранение на взривни вещества, огнестрелни оръжие и боприпаси в приложение 5 т. 5 е записано точното отстояние на складовете за взривни вещества до 150т:
от населени места – 2000м
от пътища І и ІІ клас -1500м
от газопроводи-2000м
Искаме да Ви информираме за обектите в района и разстоянията на, които те отстоят от базата :
- гр.Стралджа на около 5000м по права линия
- Село Лозенец на около 1400 м.
- Главен път от І-ви клас София-Бургас на около 350м.
- Централен газопровод с национално значение – на около 1000 м.
- Газокомпресорна станция „Лозенец”- само на 3 км по права линия.
Тези два обекта съгл.чл.137(1) от ЗУТ се считат за обекти от първа категория. Освен това съгласно Постановление №181 на МС/20.07.2009г. същите се считат за стратегически обекти, и които са от значение за националната сигурност.
3-2 В Наредба №6 /25.11.2004г за технологичните правила и нормативи за проектирането ,изграждането и използването на обектите и съораженията за пренос ,съхранение,разпределение и доставка на газ в Приложение Таблица2,т.10 са посочени минималните разстояния на които трябва да отстоят обекти за съхранение на взривни вещества,огнестрелни оръжия и боеприрапаси.
За такъв обект с висок рисков потенциал какъвто е Производствено-складова база “Стралджа-Мараш” е записано,че може да се изгражда само след съгласуване със заинтересованите организации и органите на техническия контрол.
Имайки предвид, че при взривяването на базата на 05.06.2012г. снаряди и осколки прелитаха на повече от 5км. и само по една щастлива случайност нямаше пряко попадение върху голямата газопреносна тръба от национално значение и газокопресорна станция “Лозенец”, което да доведе до още по страшна трагедия ние считаме,че е необходимо становището на „Булгартрансгаз”ЕАД, както и становището на Главна дирекция”Материално-технически надзор”
-Водоем със събирателен обем 3000 куб.м. захранващ с питейна вода гр.Стралджа,с.Лозенец,с.Атолово,с.Воденичане - на по-малко от 400м.
-Шахтови кладенци за вода с помпена станция, попадащи в Първа санитарно-охранителна зона на около 1300м.
При тези обстоятелства е необходимо и становище на Главна басейнова дирекция.
- Туристическа хижа „Люляк” на около 350м
3-3 Имайки предвид разстоянията,на които отстоят всички тези обекти настояваме за спазване и на изискването на Директива 2012/18/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012г. относно разположението на обекти с висок рисков потенциал.
4. За да не се завърне ужаса в очите на нашите деца и кошмара в живота на цялата общественост в село Лозенец и региона призоваваме всички институции на общинско, областно и държавно ниво да подкрепят тази наша декларация.
5. Всички жители на село Лозенец сме категорични, че няма да допуснем да бъдем заложници на алчността, безскруполността и безотговорността на такива които преобърнаха живота ни на 05.06.2012г. Ще браним нашия ЖИВОТ с всички законови средства, включително и с ГРАЖДАНСКО НЕПОДЧИНЕНИЕ!
6. Искаме да уведомим, че сме изпратили ПЕТИЦИЯ до ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ с ИСКАНЕ на жителите на село Лозенец обл. Ямбол да се забрани на всяка фирма, която кандидатства за дейност, свързана със складирането, съхранението, транспортирането, утилизирането и унищожаването на взривни вещества и боеприпаси в складова база “Стралджа – Мараш”, намираща се в непосредствена близост до селото да възстанови базата. Петицията е приета и предстои нейното разглеждане в Европейския парламент.
7. Оставаме с надеждата, че този път гласът на народа ще бъде чут!
Декларацията е приета на общо събрание на жителите на село Лозенец на 06.03.2014г.
ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ:
1 Иван Митев - председател
2 Христо Стойнов - член
3 Йордан Койчев - член
4 Петранка Атанасова - член
5 Симеон Христов - член
§§§
До
Г-жа Искра Михайлова
Министър на околната среда и водите
До
Г-н Митко Андонов
Кмет на община Стралджа
До
Общински съвет гр. Стралджа
С Т А Н О В И Щ Е
НА
Инициативния комитет, избран от жителите на село Лозенец за невъзстановяване на производствено - складова база“Стралджа-Мараш”
Уважаеми дами и господа,
Във връзка с открита процедура за обществен достъп до документацията за преразглеждане на разрешително за изграждане и експлоатация по чл.104 ал.1 от ЗООС на предприятие с висок рисков потенциал - Производствено-складова база “Стралджа-Мараш” гр. Стралджа обл. Ямбол с оператор “Берета трейдинг”- ООД, искаме да Ви уведомим за следното:
След като внимателно се запознахме с цялата документация, представена от фирмата, считаме че не са спазени редица от задължителните и необходими условия за преразглеждане на разрешителното за изграждане и експлоатация на предприятие с висок рисков потенциал, а именно:
В АВАРИЙНИЯ ПЛАН представен от “Берета трейдинг” ООД “ :
Т.3 ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА е посочено, че “ Изграждането на новите метални халета – 12бр. ще стане върху съществуващи 6 бр. площадки”.
Всички знаем, че в резултат на взривовете от 05.06.2012г. всички складове заедно с площадките бяха разрушени. В този смисъл няма „съществуващи площадки” и строителството, което планират да извършат трябва да се счита за ново строителство.
Т.6 ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ И ТЕХНОЛОГИЧНИ ОСОБЕНОСТИ И ИЗИСКВАНИЯ НА СЪХРАНЯВАНИТЕ ИЗДЕЛИЯ
Операторът има намерение да съхранява различни видове изстрели за стрелково оръжие, различни гранатометни и минометни изстрели, взриватели, пресовки от бризантни взривни вещества, гранати и т.н., а също така и различни видове бризантни взривни вещества, барути и др.Много смущаващ е фактът, че ако бъде разрешено да възтановят дейността си в базата под това добавено и” ТАКА НАТАТЪК“ и”ДРУГИ”, там ще могат да се внасят неизвестно какви видове вривни вещества и боприпаси, които биха могли да доведат до нова голяма авария или други опасности за хората, живеещи в близост до обекта.
Т. 7 ТЕХНОЛОГИЧНИ РАЗЧЕТИ НА НЕОБХОДИМИТЕ ПЛОЩИ И РАБОТЕН ПЕРСОНАЛ
Тук е посочен капацитета на базата, който съгласно Наредба №2 /10.07.2000 г. за проектиране на строежи, предназначени за производство и съхранение на взривни вещества, огнестрелно оръжие и боеприпаси в Приложение 5 т.5 попада в графата- складове за съхранение на взривни вещества до 150 т.От това приложение е видно че отстоянието от урбанизирани територии е следното:
- от НАСЕЛЕНИ МЕСТА – 2000 м.
- от ПЪТИЩА І и ІІ клас – 1500 м.
- от ГАЗОПРАВОДИ -2000 м.
Считаме че не са налице тези императивно определени отстояния.
Т.10 СЪСЕДНИ ОБЕКТИ
В аварийния план на оператора са посочени само три обекта:
1.гр.Стралджа- на около 5000м по права линия, а не както е посочено 10 км.
2.Главен път от І-ви клас София-Бургас- на около 350м., а не на 3км, пътен възел Петолъчката на около 1300м , а не на 3 км.
3.Туристическа хижа „Люляк-” на около 350м , а не 1000 м.
Освен тези обекти фирмата е пропуснала да посочи /може би съвсем умишлено/ и останалите, които попадат в обсега на поражения при евентуален взрив.
А това са :
1.Централен газопровод с национално значение – на около 1000 м.
2.Газокомпресорна станция „Лозенец”- само на 3 км по права линия
Тези два обекта съгл.чл.137(1) от ЗУТ се считат за обекти от първа категория. Освен това съгласно Постановление № 181 на МС/20.07.2009г. за определяне на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност е записано в: Приложение:
Т.V Сектор енергетика
1. Стратегически дейности
1.5 Транспортиране и съхранение на природен газ
2. Стратегически обекти
2.13 Транзитни нефтопроводи и газопроводи
2.18 Компресорни станции – като една от изброените е “Лозенец”
2.19. Магистрални газопроводи - от/за: КС "Кардам 1" - КС "Вълчи дол", КС "Вълчи дол" - КС "Ихтиман"/ това е газопровода, който преминава само на около 1000м от Производтвено-складова база “Стралджа-Мараш/.
В Наредба №6 /25.11.2004г за технологичните правила и нормативи за проектирането , изграждането и използването на обектите на обектите и съоръженията за пренос , съхранение, разпределение и доставка на газ в Приложение Таблица2, т.10 са посочени минималните разстояния на които трябва да отстоят обекти за съхранение на взривни вещества,огнестрелни оръжия и боеприрапаси.
За такъв обект с висок рисков потенциал, какъвто е производствено-складова база Стралджа-Мараш е записано, че може да се изгражда само след съгласуване със заинтересованите организации и органите на техническия контрол.
Затова ние считаме, че следва да се изисква от оператора „Берета трейдинг”ООД да представи становищата на „Булгартрансгаз”ЕАД, както и становището на Главна дирекция ”Материално-технически надзор”
3.Водоем със събирателен обем 3000куб.м. - захранващ с питейна вода гр.Стралджа,с.Лозенец, с.Атолово,с.Воденичане - на по-малко от 400м.
4.Шахтови кладенци за вода с помпена станция, попадащи в Първа санитарно-охранителна зона.
При тези обстоятелства е необходимо и становище на Басейнова дирекция-Пловдив.
5.с.Лозенец на около 1400 м. – пострадало най-много при взривовете от 05.06.2012г.
Имайки предвид разстоянията,на които отстоят всички тези обекти настояваме да се извърши проверка за спазване изискването на Директива 2012/18/ЕС НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 4 юли 2012г. относно разположението на обекта, както и относно информираността на обществеността и възможността да се получи съгласието на същата и заинтересованите лица за новото строителство в проиозводствено-складова база”Стралджа-Мараш”, която е предприятие с висок рисков потенциал.
В т.7 от Аварийния план е посочено, че на площадката ще работят:
- Приемчик на специално въоражение и техника- 2 души, които предават в склада взривни вещества, средства за взривяване и боеприпаси, извършват утилизация, ремонт на боеприпаси, средства за взривяване и средства за пиротехнически ефекти
- Оператор по ремонт на боеприпаси и специални пиротехнически средства-8 души , които извъшват утилизация , ремонт на боеприпаси, средства за взривяване и средства за пиротехнически ефекти.
Ние сме силно притеснени от факта, че операторът „Берета трейдинг” ООД след като категорично заявява,че в базата повече няма да се извършва утилизация не би следвало и в дейността на определени длъжностни лица да влиза и задължението да утилизират.
Очевидно, скритите намерения на оператора са съвсем различни от това, което представят пред обществеността.
П. ПО ДОКЛАДА ЗА БЕЗОПАСНОСТ
В раздел Първи т.І е посочено, че операторът е предприел действия за изготвяне на специализиран доклад за последствията от аварията върху околната среда. За целта е изпратил за анализ проби от почви в района.
Тъй като част от инициатиявния комитет присъства на пробовземането, искаме да Ви уведомим, че пробите не бяха взети по надлежния ред. Същите не бяха опаковани, запечатани и пломбирани в присътвието на членовете на комисията , а бяха оставени отворени в хартиени пликове в кабинета на кмета на с.Лозенец и на следващия ден изпратени от представител на фирмата до избрана от оператора лаборатория.
Това създава предпоставки пробите да бъдат манипулирани и затова ние настояваме да не се вземат предвид резултатите от анализа на почвата и такъв да бъде извършен съгласно правилата и изискванията- по три проби за анализ, контролен анализ и арбитражен анализ. Пробите следва да се вземат лично от представителите на лабораторията,която ще извърши анализа.
Освен това считаме, че е необходимо да се извърши и пълен анализ на водата в региона.
т.ІІІ Система за управление на мерките за безопасност
В предисторията като причина за взрива от 05.06.2012г е посочена явна вина на Министерството на отбраната, за това че е предало бойна част, която не е била по договор за утилизация.
Искаме да Ви уведомим, че в отговор на питане на народния представител Атанас Мерджанов в Народното събрание на 18.06.2012 г. тогавашният министър на отбраната Аню Ангелов заяви: ”В договора на „Берета трейдинг”ООД е записано, че боеприпасите трябва да се утилизират чрез контролирано изгаряне или чрез взривяване. Няма нито дума за разглобяване на каквито и да е боеприпаси. Единственото което е трябвало да направи фирмата е да намери площадка, където да ги взриви. Ако те са направили опит да извлекат взривно вещество, това е грубо нарушение на технологичния процес. Фирмата по този начин незаконно е извличала и присвоявала взривно вещество”
Искаме да подчертаем, че никъде операторът не посочва защо въпреки изричната забрана, е започнал утилизация на 346 бойни глави от ЗРК”Двина”.
Считаме, че докато не бъде постановено окончателното решение по делото срещу „Берета трейдинг”ООД, което се води в момента в Ямболски районен съд, не би следвало операторът да излага каквото и да е становище за аварията от 05.06.2012 г.
В таблица ІІ.6-3 резултати от изчисления са допуснати съществени неточности в разстоянията до застрашените обекти:
1.Урбанизирани територии:
- с.Лозенец е на 1400 м, а не на 2 км;
- пътища и магистрали-главен път София-Бургас е само на 350м, а не на 1 км.
- газокомпресорна станция на 3км, а не на повече от 5км
Не са посочени като обекти,които биха били застрашени при евентуален взрив, а именно :
- Газопреносна тръба от национално значение,която минава само на 1000м от базата;
- Водоем със събирателен обем 3000 куб.м.захранващ с питейна вода
- гр.Стралджа,с.Лозенец,с.Атолово,с.Воденичане на по-малко от 400м.
Както е видно разстоянието на което отстои базата не дава гаранция, че при евентуална голяма авария е осигурена безопасността на обектите и хората в региона, имайки предвид, че при взривяването на базата снаряди и осколки прелитаха на повече от 5 км,а в с.Лозенец пострадаха 164 къщи и 7 обществени сгради и само по щастлива случайност нямаше пряко попадения върху Газокомпресорната станция ”с.Лозенец”, което да доведе до още по- голяма трагедия.
Отчитайки,че в радиус само на 3км от базата с висок рисков потенциал “Стралджа-Мараш” се намират четири обекта от първа категория, два от които са стратегически за националната икономика, издаването на разрешително за възстановяване на базата крие сериозни опасности за населението от региона и държавата.
Имайки предвид гореизложените факти в името на спокойствието и живота на хората от с.Лозенец и в интерес за националната сигурност на страната, Инициативният комитет и цялата общественост на с.Лозенец считаме, че процедурата за преразглеждандане на разрешителното за изграждане и експлоатация по чл.104ал.1 от ЗООС на предприятие с висок рисков потенциал –производствено-складова база за боеприпаси”Стралджа-Мараш” гр.Стралджа, обл.Ямбол с оператор „Берета трейдинг”ООД гр.София, следва да бъде прекратена.
Инициативен комитет:
1 Иван Митев-председател
2 Христо Стойнов-член
3 Йордан Койчев-член
4 Петранка Атанасова-член
5 Симеон Христов-член
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!