Последен ден на Богородичния пост, какво повеляват традициите
62 са храмовете в Сливенската епархия, които носят името на Богородица, но само 3 от тях са посветени на Успението на Божията майка – този в ямболския квартал „Аврен“, в стралджанското село Чарда и карнобатското село Велислав.
На днешния 14 август, според християнския календар, е Предпразненство, подготовка за големия празник Успение Богородично, което честваме на 15 август. Това е и последният ден от Богородичния пост.
Голяма Богородица е честван еднакво и от православни, католици и от други християнски деноминации. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението ѝ. Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло.
Поверие гласи, че още на 14 август вечерта, жените, които искали да имат дете, молели Богородица да им помогне, носели дарове и оставали да преспят в църквите носещи нейното име. Те вярвали, че тя ще им помогне да се сдобият с отроче.
Много хора в нощта срещу празника преспиват на свято място, където се молят за здраве и благополучие, пожелават си нещо хубаво, надявайки се с помощта на благословията на Богородица то да се сбъдне.
Ако на Голяма Богородица вали дъжд, ще има голямо плодородие в следващата година. Старо поверие съветва в този ден всички млади жени да не се докосват до нищо с червен цвят, за да не останат бездетни.
На Голяма Богородица празнуват:Мария, Марио, Мариана и техните производни.
Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнаменти, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!