Обратно към категорията

Вдигат лихвите по бързите кредити

Добавено на: 12.03.2025 06:17
   

Да бъде повишен таванът на лихвите по бързите кредити със срок под една година и с малка стойност, настояват от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК).

В момента таванът на годишния процент на разходите по небанковите заеми е пет пъти законната лихва по просрочени задължения, което прави 62,95% за година. Но според бранша тази позволена от закона лихва е малка.

Фирмите за бързи кредити печелят на гърба на хората, като заобикалят закона, заяви председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова. При извършения от КЗП контрол се събраха доказателства, че някои от фирмите за бързи кредити са предприели фиктивни действия по привеждане на дейността си в съответствие със Закона за потребителския кредит, обясни тя. Тези фирми и сега продължават да прилагат старите си практики да използват неравноправни клаузи в отношенията си с потребителите, посочи Филипова. Но вместо в договорите и в общите условия към тях, фирмите са пренесли неравноправните си клаузи в странични документи като тарифи, споразумения, анекси. Целта е да заблудят КЗП, че предлаганите от тях договорни условия са в съответствие със закона.

От АОНК обясниха, че разходите за отпускане на един кредит са около 40 лв. и няма как да работят с таван на годишната лихва от 62,95% за заеми за 14 дни. Но изчисления на “Труд news” показват, че за заем от 400 лв. и срок от девет месеца при този таван дължимата лихва може да е около 180 лв., което е в пъти повече от разходите по отпускане на заема.

Източник: trud.bg


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

БАБА ДОРА ОТ ШАРКОВО, ВЪВ ВИДЕО НА РАДИО 999, ДОСТИГНАЛО ДО МИЛИОНИ
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!