Затварят шест ГКПП-та от 1 януари
Гранично-контролните пропускателни пунктове Капитан Петко войвода, Ивайловград, Маказа, Златоград, Илинден и Кулата официално затварят на 1 януари 2025 година. Тогава, след 13 години чакане, България най-накрая ще стане пълноправен член на Шенгенското пространство.
Това означава, че само след три дни ще можем да отидем на разходка до Кавала, Ксанти и дори до Солун и да се приберем, без да чакаме за проверка на границата с южната ни съседка. Ще преминаваме, без да спираме автомобила и да вадим документи на вече бившите ГКПП-та, но със съобразена скорост, за която ще има пътни знаци със съответното ограничение за "км/ч". Могат да ни спрат за проверка, обаче, на 30 км преди и след досегашните ГКПП-та. Граничните полицаи ще имат право да спират за проверки на случаен принцип и с оглед анализ на риска. Така от 1 януари границите все пак няма да останат безконтролни, тъй като държавата има своите ангажименти по опазването им. Работата ще се измени и ще се реализира на принципа на "анализ на риска", ще се правят също проверки на случаен принцип, като основно целта ще бъде противодействие на нелегалната миграция.
На вътрешната българо-румънска граница проверките ще продължат до 1 юли 2025 г. на ГКПП – Видин (шосеен граничен преход, железопътен пътнически граничен преход и железопътен товарен граничен преход), ГКПП – Оряхово (ферибот), ГКПП – Сомовит-Никопол (ферибот), ГКПП – Свищов (ферибот), ГКПП – Русе (шосеен граничен преход, железопътен пътнически граничен преход, железопътен товарен граничен преход и ферибот), ГКПП – Силистра (шосеен граничен преход и ферибот), ГКПП – Кайнарджа (шосеен граничен преход), ГКПП – Кардам (шосеен граничен преход и железопътен товарен граничен преход), ГКПП – Крушари (шосеен граничен преход), ГКПП – Дуранкулак (шосеен граничен преход). След 1 юли 2025 година те също ще бъдат закрити като гранично-контролни пунктове.
С решението се цели обезпечаване изпълнението на четиристранната декларация между Австрия. България, Унгария и Румъния, договорена на 22 ноември 2024 г. в Будапеща, както и на Решение на Съвета относно определяне на датата за премахване на проверките на лица по вътрешните сухопътни граници с и между Република България и Румъния.
Важно е да се отбележи, че, съгласно решението на Министерския съвет, сградният фонд и инфраструктурата ще бъдат запазени, така че при необходимост да могат да бъдат отворени.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!