Обратно към категорията

ХI Национален фестивал на източноправославната църковна музика в Сливен – още по-вълнуващ и с нови произведения

Добавено на: 13.10.2024 09:35
   

В Сливен започна ежегодният Националният фестивал на източноправославната църковна музика „Николай Триандафилов - Сливенец“. Църквата „Света Богородица“ се изпълни с гости и участници, дошли за официалното откриване.

За 11-ото издание в Града под Сините камъни среща си дадоха  хорове, солисти и музиканти от цялата страна -  изпълнители на духовна музика, включително византийски мелодии, български църковни песнопения и по-съвременни произведения.

За поредна година двудневната проява насочва поглед към богатството и многообразието на църковната музика от източноправославната традиция. Фестивалът не само популяризира църковната музика, но и предлага възможност за обмен на опит и културно обогатяване между участниците. Изпълненията са насочени към изучаването и изпълнението на източноправославната църковна музикална традиция.

Сред гостите на откриването бе заместник-кметът Стоян Марков, който от името на сливенския градоначалник Стефан Радев поднесе поздравителен адрес на организаторите от Народно читалище „Зора 1860“. В него Радев изразява най-добри благопожелания и подчертава, че вече толкова години Сливен посреща даровити изпълнители, запленени от необятността на източната църковна музика.

„Святото храмово пространство на църквата „Света Богородица“ ще бъде огласено и докоснато от красотата и духовността на тази музика. Убеден съм, че и този фестивал, както и предходните, ще докаже нашето единство във вярата и ще го утвърдят“, пише още кметът. Той използва приятния повод да поздрави организаторите, хората, които влагат енергия и мисъл за тази проява, да я има днес и да се радва на такава популярност.

Специален гост на откриването беше Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений, който бе посрещнат в светата обител с камбанен звън. Сред присъстващите бе и Екатерина Григорова - съпругата на един от вдъхновителите на фестивала и негов учредител покойния академик Методий Григоров, признат за протопсалт на Българската православна църква и дългогодишен диригент на Смесен хор „Добри Чинтулов“ при Народно читалище „Зора 1860“.

Тази година във фестивала участват домакините от Сливен - Смесен хор „Добри Чинтулов“ с диригент Георгиос Филаделфевс, софийският Академичен хор „Ангел Манолов“ с диригент Дарена Попова, Смесен хор „Петко Стайнов“ – Казанлък с диригент Младен Танев.
Сред участниците са още Смесен хор при храм „Св. Петка“ – Пловдив с диригент Гергана Люцканова-Петрова, Дамски хор „Незабравки“ – Кърджали с диригент Тавит Мачикян, Хор на учителките“ – Добрич с диригент Маргарита Русева.

Тазгодишното издание обещава да бъде особено вълнуващо, като  представя нови, непознати на публиката произведения и осигурява платформа за млади таланти в сферата на църковната музика.

Програмата на фестивала на 13 октомври, неделя, продължава с концерти на всички участници и връчване на плакети. 

Фестивалът носи името на музикотворецът, направил епохална крачка в българската църковно-певческа практика. В средата на ХIХ век сливенецът Николай Триандафилов издава първите църковно-певчески сборници с песнопения на църковнославянски език, които заменят използвания дотогава в богослужението старогръцки език, наложен от гръцкото духовенство

Събитието е организирано от НЧ „Зора 1860“, с подкрепата на Община Сливен и Сливенската митрополия.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

60 години любов, разбирателство и подкрепа
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!