Обратно към категорията

Протести в Сливен, заради "Сините камъни"

Добавено на: 17.12.2024 09:42
   

На 18 и 22 декември в гр. Сливен ще се състоят два протеста срещу намаляване територията на Природен парк “Сините камъни”, информира Филип Василев от името на девет граждански организации, които организират акциите. Гражданите ще настояват за запазване целостта на Природния парк, спиране на текущата процедура за изваждане на площи от него, както и запазване на м. Карандила и м. Даулите в границите на Парка. Иска се и оставката на директорката на дирекция Природен парк “Сините камъни”.

Стартирана е петиция от граждани https://www.peticiq.com/466297 за защита на Природен парк “Сините камъни”.

Тези протестни шествия са подкрепени от СНЦ Велоклуб „Блу рок“,

Гражданска инициатива „Ти си Сливен“, сдружение „Активен гражданин“, фондация „Помахай с опашка“, фондация „Добротолюбие“, клуб за Бъдеще-Сливен, клуб „Инсайдърс“, клуб „Байкария“ и сдружение “Алабак”.

Протестът в сряда 18-ти декември ще започне в 16:30 ч. пред областната управа, ще премине край община Сливен и ще стигне до дирекция Природен парк “Сините камъни”.

В неделя, 22-ри декември ще се проведе протестен поход за опазването на Природен парк “Сините камъни” с начален час 11:00 ч. и тръгване от долна Лифтена станция. Походът ще се изкачи до Халката и ще слезе отново до Лифтена станция. Заключителната част на шествието е пред община Сливен.

Припомняме, че на 13 декември Министерството на околната среда и водите съвместно с РИОСВ – Стара Загора организираха обществено обсъждане на предложението за промяна в площта на Природен парк „Сините камъни“ в залата на Областна администрация Сливен. От парка ще бъде изключен имот с площ 11,771 дка, в който от края на 70-те години на XX в. са изградени хотел и сграда за енергопроизводство. Природният парк запазва обща площ 113 796,229 дка. „Сините камъни" е важна защитена територия, поради забележителните и редки природни дадености - специфичен геоложки строеж, огромно растително богатство, наброяващо над 1000 вида висши растения (много от тях лечебни), които в съчетание с многообразните природни местообитания са дом и среда за съществуването на десетки видове редки и/или защитени животински видове вкл. земноводни, влечуги, птици и бозайници, отбелязват от министерството.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Овладяха пожара над Котел с участие и на хеликоптер
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!