Обратно към категорията

В Сливен започва кампания за възстановяване на катедралата в Болград

   

В Сливен започва кампания за възстановяване на катедралата в Болград 

Кметът на Сливен Кольо Милев обяви началото на кампания за набиране на средства за възстановяване на Свято – Преображенския събор в Болград – Бесарабия, който бе сериозно увреден от пожар на 26 януари 2012 г., при който куполът бе унищожен. На 29 март Общинският съвет ще гласува направеното от Милев предложение за отпускане на 5 хиляди лв за възстановяването. Отделно започва кампания в рамките на общинската  Великденската културна програма с няколко благотворителни концерта. Инициативата бе задвижена бързо след сигнал на историка доц. Пламен Павлов и предложение до кмета от ВМРО – НИЕ.

Кампанията започва на 3 април (вторник) от 18 ч. в Драматичен театър „Ст. Киров” с концерт на детски фолклорни състави от 1 СОУ „Хаджи Мина Пашов”, 2 ОУ „Хр. Ботев” и 11 СОУ „Константин Константинов”. На 11 април ( сряда ) от 18 ч. зала „Зора” е плануван концерт на Ансамбъл за народни песни и танци Сливен, а на 17 април ( вторник ) в зала „Сирак Скитник” – концерт църковни песнопения под диригентството на Тодорка Бинева.Резултатите от кампанията ще бъдат обявени на 18 април ( сряда ) от 18 ч. в зала „Зора” след концерт на хип-хоп група „Сънрайз” при НЧ „Зора 1860” и приятели. Скоро ще бъде обявена и дарителска сметка, съобщи Кольо Милев. В дните около Великден сливналии ще имат възможност да дарят за възстановяването на катедралата, определяна като символ на крепката българска духовност. Болград /днес в Украйна/ освен със славната Болградска гимназия, дала кадри за възкръсналата след 1878 г. българска държавност, беше известен с красивата катедрала, сравнявана с Исакиевския събор в Петербург. Храмът е гордост на бесарабските българи, български паметник от световно значение. След разпадането на СССР, туристически групи от България пътуваха с "Ракета" по Дунава, за да се любуват на този символ на съхранената българска духовна култура след вековните преселвания на цели български села от Отоманската империя в Южна Русия. Заради трудолюбието си и "жадность" за преуспяване, бесарабските българи са получавали в Руската империя редица икономически стимули и облекчения - строежът на огромната катедрала е белег за тези привилегии.

До ден днешен почти изцяло българският по състав Болград типично "пази нашенското битово разделение на "сливенска" и "ямболска" махала, според местата откъдето преди 200 години са побягнали за по-свободен живот прадедите им. Оценявайки преимуществата за стопанско и културно развитие, които им е давала Рускатаимперия през 19-ти век, болградчани са отнесли на колене ковчега на благодетелен свой генерал-губернатор, за който до днес се шушука, че бил "с българска кръв".

През следващата седмица основаният вече национален инициативен комитет за възраждане на Свято – Преображенския събор в Болград под председателството на Райна Манджукова ще регистрира и обяви дарителска сметка. Община Тунджа вече отпусна за целта 15 хиляди лв.

Според редица оценки и информации, публикувани в украинските медии, за възстановяването на храма са необходими около 20 милиона украински гривни.


Доброслав Иванов

РАДИО 999 - Сливен














Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Коментари

 

#1 Галин Георгиев 27.03.2012 19:00

Браво, сливналии! Гордея се с хората от моя рожден град! Роден съм, но никога не съм живял в Сливен. Израстнал съм в с. Ковачево, бивш Сливенски окръг. Сега се занимавам с етнография, често посещавам българите в Бесарабия, потомците на нашите мили българи, тръгнали преди столетия за свободната руска земя. Благодаря Ви българи от Сливен, че милеете за тези наши събратя, потомци на сливналии от преди два века. Благодаря Ви, че Ви боли за техния наш храм. Тогава, преди вече почти 200 години тогавашните сливналии и ямболии, основатели на Болград, съграждат църквата, с която и днес трябва да се гордеем! Храмът, така величествен и красив заслужава нашата подкрепа, нашия братски християнски и български жест! Бъдете винаги така състрадателни, милейте за българското, мислете за днешните бесарабски българи - потомците на нашите сливенски, ямболски и от цяла Тракия родове, нашата кръв, разпиляна далеч от родината ни!


РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

ЛИКЪТ НА БОТЕВ Е ИЗРИСУВАН НА СГРАДАТА НА ЧИТАЛИЩЕТО В СЕЛО ОКОП
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!