Обратно към категорията

88 години от героизма на 29-и Ямболски пехотен полк край Драва отбелязват с възстановка в Музея на бойната слава

Добавено на: 25.04.2025 17:48
   
Осемдесетгодишнината от Дравската епопея и героизма на 29-и Ямболски пехотен полк ще бъде отбелязана с възстановка в Музея на бойната слава в Ямбол на 27 април, неделя. Началото е от 12 часа, а входът е свободен за всички граждани.
По време на възстановката посетителите ще могат да опитат и войнишки боб от военнополевата кухня.
Инициативата се организира от община Ямбол и Клуб за военноисторически реконструкции „Братя по оръжие“ със съдействието на Авиобаза Безмер и 42 механизиран батальон – Ямбол, Министерство на отбраната, Областна администрация, Военно исторически музей-София и дарители.
Дравската епопея в Унгария е една от най-успешните отбранителни операции на Българската армия срещу войските на Третия райх по време на Втората световна война (1939-1945). Двадесет и девети ямболски пехотен полк под командването на Петър Лазаров взема участие в нея в състава на Трета Балканска дивизия. В състава му са 114 офицери, 355 подофицери, 2093 войници и 7 чиновници, разпределени в щабна рота, свързочна рота, гвардейска рота, минохвъргачна рота, полково домакинство, домакинска рота и разузнавателен взвод. Полкът участва в превземането на Сотин, Грабово, чифлика „Алшо”, Сапорца, Дравачехи, Дравасаболч, Дравапалконя, Харкан.
Славната Дравска епопея обезсмъртява имената на хиляди български воини и бележи един от върховете на българската бойна слава. Загубите на българската армия наброяват над 6000 убити, ранени и безследно изчезнали.
Успешното провеждане на Дравската операция проваля настъпателните планове на Вермахта, спомага за създаване на условия за Виенска операция на Червената армия и по този начин ускорява края на войната.

Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Трагедия в село Недялско
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!