Обратно към категорията

Биг Брадър за €12 000 000 дебне на границата

   

 Биг Брадър за €12 000 000 дебне на границата
Лазери и термокамери ще борят трафика на хора през българо-турската граница. Модерната система за наблюдение бе открита от вътрешния министър Цветан Цветанов в Свиленград.
 
Това е доказателство за ангажимента на българското правителство за осигуряване на надеждна  външна граница на Европейския съюз. С тези 58 км модерни технологии за охрана в зоната на най-голям миграционен натиск България надгражда постигнатото в сигурността на Шенген, заяви министърът. Предстои включването в системата и на останалата част от българо-турската граница. Така с тях и със системата „Синя граница” реализираме стратегията за интегрирано гранично управление за предотвратяване на съвременните заплахи – тероризъм, трафик на хора и наркотици, допълни Цветанов.
 
Проектът, реализиран от Главна дирекция „Гранична полиция”, обхваща границата в участъка от ГКПП - Капитан Андреево до ГКПП - Лесово. Стойността му е над 12 000 000 евро. Средствата са осигурени изцяло чрез национално финансиране.
 
Структурата на интегрираната система включва отделни йерархични нива - периметрова сигнално-охранителна система, стационарни и мобилни постове за техническо наблюдение, локален и регионален координационни центрове.
 
Периметровата сигнално-охранителна система е разположена в непосредствена близост до държавната граница. Тя включва сензори и термовизионни камери. Данните от сензорите и видеоизображението от камерите за наблюдение се предават чрез изградената комуникационна мрежа за достъп до стационарните постове. Чрез опорната комуникационна мрежа те постъпват в координационните центрове.
 
Мобилните постове за техническо наблюдение са базирани на високопроходими моторни превозни средства, оборудвани с мултисензорни системи за видеонаблюдение. Информацията от воденото наблюдение се предава в реално време посредством безжична мрежа за комуникация към стационарните постове и оттам  - към координационните центрове.
 
Стационарните постове за техническо наблюдение са разположени на стратегически височини в близост до държавната граница. Оборудвани са с радиолокационна станция и мултисензорна система за наблюдение, включваща дневна и термовизионна камера и лазерен далекомер. Освен наблюдение, постовете обединяват, обработват и предават дистанционно постъпващата информация от всички други елементи на периферната система. Системи за непрекъсваемо захранване с ток и дизелови генератори гарантират работоспособността на постовете при всякакви условия.
 
Локалният координационен център е разположен в сградата на ГПУ- Свиленград. Оборудван е с работни места за трима оператори и един главен оператор. Мониторите на всяко работно място изобразяват актуалната ситуационна картина в района на интегрираната система. Постъпващата в координационния център информация дава възможност за своевременна реакция на граничните патрули при установяването на нарушения. Информацията се записва в база данни и се архивира.
Регионалният координационен център е разположен в РД „Гранична полиция” - Елхово. Оборудван е с две работни места за оператори и едно за главен оператор. Осъществява общо администриране на интегрираната система и централизирано управление на силите съобразно оперативната обстановка. Цялата информация, налична в локалния координационен център, включително и архивите, е достъпна и в регионалния, като двете бази данни са изцяло синхронизирани.
 
В съчетание с високото ниво на подготовка на служителите от ГДГП, системата гарантира 100-процентова ефективност на граничното наблюдение в участъците с най-силен миграционен натиск. От въвеждането на системата в експлоатация до момента всички лица, предприели опит за нелегално преминаване в наблюдаваните участъци, са задържани, съобщиха от МВР.


Информационна агенция "Стандарт"













Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Интервю с баба Дора от с. Шарково
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!