Изработват археологическа карта на област Ямбол
Регионалният исторически музей в Ямбол изработва археологическа карта на областта. Предварителните проучвания показват, че на територията на област Ямбол се намират повече от 2300 археологически обекта, в това число около 1200 надгробни могили, от които 60 са изследвани. Това съобщи пред репортер на БТА археологът Тодор Вълчев.
Интересът на историците към недвижимите културни ценности в региона е възникнал в началото на ХХ век. Известните на местното население археологически обекти са били посетени и описани от основоположниците на българската археология като братя Шкорпил, Богдан Филов, Васил Миков и Петър Детев. През 1978 г. е издаден каталогът "Археологически паметници в Ямболски окръг", в който са включени 205 недвижими културни ценности, посочи Вълчев.
През 1983 г. започва българо-германски проект в района на село Драма, а заедно с това се извършват и теренни издирвания в областта. Регистрирани са 27 селищни могили и 120 открити селища от неолитната, халколитната и бронзовата епоха.
През 2008 г. започва международен за археологически издирвания около реките Геренска и Дереорман. През следващите години са посетени 520 надгробни могили, които са включени в автоматизираната система "Археологическа карта на България", допълни Вълчев.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!