Обратно към категорията

Кметът на Болярово с приветствие по случай 24 май

Добавено на: 24.05.2024 08:32
   

УВАЖАЕМИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ,

УЧИЛИЩНИ НАСТОЯТЕЛИ,

ЧИТАЛИЩНИ ДЕЙЦИ, ЖУРНАЛИСТИ,

Най-сърдечно ви поздравявам с 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Няма нищо по-силно от знанието и нищо по-вдъхновяващо от творческия дух. Знаете го най-добре Вие - учителите, посветили живота си на образованието и възпитанието на децата ни.

Всичко голямо, хубаво и красиво в нашата история е дошло „с книжовността, таз сила нова“. Във всяка историческа епоха учебното дело играе неотменна роля в борбата и стремежа на българина към просвета и култура, към справедлив и пълноценен живот, към запазването на националната ни идентичност.

Такива са и заветите на Св. Княз Борис I (Михаил) Покръстител, който налага християнството, приема радушно в България Кирило-Методиевите ученици, а след 893 година чрез Преславския църковно-народен събор обявява българския език и славянската писменост за официални в Родината ни. 

Съчиненията и учението на Григорий Синаит в манастира край село Воден имат голямо значение за бурния духовен живот в България през втората половина на XIV в. Неговите ученици свети Теодосий Търновски, патриарх Евтимий и други застават начело на книжовния и литературен живот на страната; техните усилия довеждат до разцвета на българската култура и Втория златен век в нашата държава.

И в последващите тежки изпитания за нашия народ (периода на византийското и на турското робство), църквата, съвместно с училищата поддържат народния дух, обичаи и традиции, съхраняват българската книжовност и запазват жива любовта към знанието.

Първото училище в Болярово е разкрито през 1840 година, като в него учителстват поп Никола, поп Захари и даскал Иван, който бил занаятчия с образование. И тримата преподавали на гръцки език. Българският език в училището е въведен през 1852 г., когато в него учител става Куарти Дражев.

Преди Освобождението български училища са открити също във Воден, Голямо Крушево, Дъбово, Камен връх, Попово, Ситово и Стефан Караджово, а след това и във Вълчи извор, Горска поляна, Голямо Шарково, Денница, Златиница, Иглика, Мамарчево, Малко Шарково, Малък Воден, Оман, Странджа.

Заедно с тях, възникват и читалищата. Те са създавани дори в най-малките селища - като в Ситово от учителя Димитър Тончев Георгиев през 1930 г., в Малък Воден през 1931 г. и др.

Създавани от порива на българина за духовно въздигане, народните читалища носят възрожденски дух. Може би затова предците ни назовават читалищата в общината с възвишените имена „Възраждане“, „Светлина“, „Просвета“, както се наричат духовните ни средища и до днес в град Болярово, в село Мамарчево и в село Голямо Крушево.

Първото селско читалище в ямболска област е създадено през 1894 г. в нашето село Воден също под името „Просвета“. Впоследствие то е преименувано на името на Ана Маймункова, една от учредителките на Учителската социалдемократическа организация, която е била учителка и тук.

По техния пример през 1904 г. в село Стефан Караджово създават читалище „Пробуда“, което днес носи името на легендарния български герой Стефан Караджа.

„Обнова“ е първоначалното име на читалището в село Попово, което по-късно е преименувано на името на поета Никола Вапцаров - българина, носител на почетната Международна награда за мир.

И до днес читалищата, заедно със Средно училище „Д-р Петър Берон“ и ОУ „Стефан Караджа“, с Детска градина „Здравец“ и нейните филиали, продължават да са основните двигатели на културния ни живот, на обществените събирания, на публичните обсъждания.

През българското училище  и детската градина и преди, и сега, и в бъдеще ще преминава най-надеждната част на нацията – децата. А читалището е място, в което влизат от най-малките до най-възрастните. Затова пред вас като просветители и културни дейци стои сериозната мисия не само да изучите децата ни, но и да ги убедите, че знанието и науката са богатство и сила, които определят бъдещето на човека. И тук ще припомня думите на първия български професор Петър Нойков: „Едно образование, което се отклонява от характерните исторически особености на народа, клони да се изгуби в необятните области и да изхаби самата своя задача, а едно образование, което пренебрегва общочовешките идеали, клони да се обърне в глупав шовинизъм и да доведе един народ до погибел.“

Съвместните ни проекти, грижата за оптимални условия за работа, учение и възпитание в училищата, детската градина и читалищата в Община Болярово за мен винаги са били приоритет, също така чест и радост. След приключилия основен ремонт на Основно училище „Стефан Караджа“, започнаха процедурите и за предстоящия основен ремонт в Средно училище „Д-р Петър Берон“. Миналата година извършихме частични ремонти дейности и обзавеждане на сградите на читалищата в Стефан Караджово, Мамарчево, Голямо Крушево и Воден. За 130-годишното читалище във Воден предстои да бъде сключен договор с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за да бъде извършен цялостен ремонт. Търсим варианти и за осигуряване на финансиране за цялостен ремонт и на читалището в Стефан Караджово.

Честит 24-ти май и на медиите, които са винаги до нас. Журналистите имат призванието да служат на обществото, да поставят най-високите изисквания пред политиците, да дават възможност на хората да бъдат чути. Благодаря ви за коректното партньорство с община Болярово, защото днес повече от всякога всички ние имаме нужда от обективна информация, диалог и отговорно отношение към настоящето и бъдещето ни.

Пожелавам на всички крепко здраве, нестихваща творческа енергия и трайно присъствие в духовния живот на общината.

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!   

 

ХРИСТО ХРИСТОВ,

кмет на Община Болярово 


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Да сбъднеш мечта!
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!