Обратно към категорията

Над 100 състезателя участваха в най-старото лекоатлетическо състезание у нас - Крос „Диана“

Добавено на: 30.10.2023 16:48

Петдесет и седмото издание на легендарния републикански лекоатлетически крос „Диана“ се проведе в Градския парк на Ямбол.

Състезанието се организира от Българската федерация по лека атлетика и Клуб по лека атлетика „Тунджа“ – Ямбол, с подкрепата на Община Ямбол.

На официалното откриване присъстваха временно изпълняващият длъжността кмет на община Ямбол Васил Александров и заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов.

Временно изпълняващият длъжността кмет на община Ямбол Васил Александров приветства състезателите: „Щастлив съм, че Ямбол има възможността да бъде домакин на най-старото лекоатлетическо състезание в България. Този факт доказва, че ние сме жители на един от най-спортните градове в страната. Успех на всички състезатели!“

Интересът към кроса беше много висок. В него взеха участие повече от 100 лекоатлети, дошли от цялата страна, за да премерят сили в едно от най-престижните лекоатлетически състезания у нас. Сред тях се включиха и ученици от ямболските училища.

При момичетата от 5 до 6 клас, на 400 метра, първа завърши Софи Петкова от ОУ „Любен Каравелов“. След нея се нареди Илияна Спасова от СУ „Климент Охридски“, а трета остана Никол Говедарова от ОУ „Николай Петрини“.

В същата категория, но при момчетата, първи се нареди Йордан Жеков от ОУ „Любен Каравелов“. Второто място спечели възпитаника на ОУ „Николай Петрини“ Тодор Желязков, а трети се нареди Мартин Петков от ОУ „Любен Каравелов“.

При момичетата от 7 до 8 клас, 500 метра дистанция, първа е Марая Димитрова от ОУ „Любен Каравелов“, втора – Пламена Янева от Езикова гимназия „Васил Карагьозов“, а трета е нейната съученичка Никол Атанасова.

В същата категория при момчетата първото място спечели Георги Атанасов от ОУ „Любен Каравелов“, втори се нареди Петър Георгиев от ПМГ „Атанас Радев“, а трети стана Майк Валентинов от СУ „Пиер дьо Кубертен“.

При юношите от 9 до 12 клас, на 500 метра дистанция, първи завърши Йордан Грудев от Езикова гимназия „Васил Карагьозов“, втори стана Евгени Тенев от ПГЛПЕХТ, а трети завърши Васил Василев от същото училище.

При девойките под 18-годишна възраст, 1500 метра дистанция, първа завърши Мира Георгиева от Спортен клуб „М. Ценов Рън Тийм“. Втора остана Катерина Димова от СКЛА „Желев“, а трета се нареди Мария-Луиза Димитрова, от същия отбор.

При юношите под 18 години, 2000 метра дистанция, първото място спечели Руслан Янев от Спортен клуб „Тангра“. Втори завърши Петър Кашпов от „Вая“ 94, а третото място остана за Емануил Петков от АК „Орхание“.

При девойките под 20 години, на 2000 метра дистанция, първа е Аделина Павлова от СКЛА Шумен, втора е Памела Ени от Локомотив Дряново, а трета остава Дияна Янева от СК „Атлетик“.

При юношите на същата възраст, но на дистанция от 3000 метра, първи е Мартин Атанасов от „Евър“ – Варна. Втори се нарежда Валентин Бояджиев от същия отбор, а трети остава Мартин Христов от „Етър Атлетик“ – Велико Търново.

При жените на 3000 метра, първа завърши Маринела Нинева от Локомотив Дряново. Втора стана Билсерин Сюлейман от СКЛА „Нови Пазар“, а трета се нареди Деница Желязкова от СК „Стогос-2006“.

При мъжете на 4000 метра, първото място бе отредено за Стоян Владков от Локомотив Дряново. Втори завърши Чудомир Черногоров от Атлетик Мездра, а трети остана Станислав Рашков от СК „Етър Атлетик“.