Обратно към категорията

Празник в две части по повод 185-та годишнина от рождението Ради Колесов ще има в ямболския Безистен – награждаване на млади художници в конкурс за рисунка и литературно-музикална програма

Добавено на: 18.11.2022 17:41
   

На 26 ноември, събота, когато се навършват 185 години от рождението на ямболския будител, учител, поет, борец за независима църква, радетел за новобългарска просвета, деец на националната революция Ради Иванов Колесов, Община Ямбол и неговите родственици организират празнично честване в зала „Съвременност“ на Културно-информационен център „Безистен“.

Събитието ще започне в 10:00 часа и ще се проведе в две части. В началото ще бъде излъчен кратък филм за ямболския будител, а след това ще се състои церемонията по награждаване на отличените в конкурса за млади художници, посветен на 185 години от рождението на Колесов и 160 години от неговата кончина. Седемдесет и четири ямболски деца се включиха и всички те ще получат награди – книга и грамота.

Комисия в състав: Петър Тепсизов – художник, председател на Представителството на СБХ - Ямбол; Павлина Сърбова – художник, експерт в КИЦ „Безистен“ - Ямбол; Златка Урумова – младши експерт в дирекция „Култура, спорт, младежки дейности, туризъм и връзки с обществеността“ в Община Ямбол, извърши оценка на представените творби в конкурса за млади художници.

В трета възрастова група ( IX - XII клас) журито определи две трети награди поради равностойността на предоставените творби, както и една специална поощрителна награда за оригиналност при техническото интерпретиране на темата.

Първа награда при най-малките (I – IV клас) заслужи четвъртокласничката Виктория Георгиева от НУ „Проф. П. Нойков“. Втора и трета получиха две момичета от четвърти клас – Мерием Мустафова и Мария Жорова от Клуб „Сръчни ръце“ в Обу „Д-р Петър Берон“.

Във втора възрастова група ( V - VIII клас) комисията присъди първа награда – на петокласничката Мария Попова от ПМГ „Атанас Радев“. Нейни подгласнички останаха осмокласничката Нася Селиванова от ГСАГД „Кольо Фичето“ и петокласничката Стела Ковачева от ОУ „Любен Каравелов“.

При най-големите ученици ( IX - XII клас) първа награда заслужи Ванеса Йорданова, която е 12 клас в НХГ „Димитър Добрович“. Друг дванадесетокласник – Христо Георгиев, ученик в ПГЛПЕХТ, беше отличен от журито на второ място, трета награда получиха две момичета от Школа „Седмоцвет“ при ОДК – Ямбол – десетокласничката Анелия Александрова и дванадесетокласничката Деница Стойчева.

В първа възрастова група ( I - IV клас) книга и грамота за участие в конкурса ще получат:

1. Полина Йорданова Динева, ОУ „Любен Каравелов“ – 3 кл.;

2. Светослав Стойчев, Школа „Седмоцвет“ – ОДК Ямбол – 2 кл.;

3. Нина Стефанова, ОУ „Д-р Петър Берон“ – 4 кл.;

4. Венко Иванов, ОУ „Д-р Петър Берон“ – 4 кл.;

5. Дея Стоянова Колева, НУ „Проф. П. Нойков“ – 4 кл.;

6. Мишел Желева, НУ „Проф. П. Нойков“ – 4 кл.;

7. Стела Димитрова Желева, ОУ „Николай Петрини“ – 3 кл.

Във втора възрастова група ( V - VIII клас) награда и грамота ще бъдат връчени на:

1. Михаил Ангелов Томов, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;

2. Александра Николаева Начева, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;

3. Александра Петрова Христова, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;

4. Ема Майслингер, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;

5. Цветелина Георгиева Николова, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;

6. Ивон Георгиева Славова, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл.;

7. Виктор Михалев, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл.;

8. Златимира Иванова Кръстева, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл.;

9. Моника Антонио Радичева, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл.;

10. Полина Павлова Марева, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл.;

11. Валерия Иванова Иванова, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;

12. Мария-Виктория Тихомирова Миланова, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл.;

13. Гергана Иванова Кискинова, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл.;

14. Даниел Даниелов Марев, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл. ;

15. Силвия Стефанова Каменова, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл. ;

16. Мартин Светославов Янев, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл. ;

17. Ема Кайали, ПМГ „Атанас Радев“ – 5 кл. ;

18. Николай Георгиев Георгиев, ПМГ „Атанас Радев“ – 6 кл. ;

19. Емил Веселинов Христов, ПМГ „Атанас Радев“ – 7 кл. ;

20. Лора Даниелова Димитрова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;

21. Никола Севдалинов Гълъбов, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;

22. Янислав Иванов Костов, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;

23. Сияна Иванова Кискинова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;

24. Никол Иванова Господинова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;

25. Моника Тодорова Мутафова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;

26. Жасмин Димитрова Стоянова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;

27. Николета Георгиева Георгиева, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;

28. Даная Веселинова Иванова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл.;

29. Звездомир Каменов Великов, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;

30. Иванина Георгиева Желева, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;

31. Антония Димитрова Митрева, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;

32. Сияна Георгиева Пингелова, ОУ „Любен Каравелов“ – 5 кл. ;

33. Мария Михова, ОУ „Любен Каравелов“ – 6 кл. ;

34. София Валентинова Димитрова, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 8 кл. ;

35. Магдалена Бинева Бинева, ОУ „Христо Смирненски“ – 6 кл. ;

36. Емилия Аврамова Станчева, ОУ „Христо Смирненски“ – 6 кл. ;

37. Антонио Тодоров Тодоров, ОУ „Христо Смирненски“ – 6 кл. ;

38. Джан Джелил Мустафова, ПГ по ПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 8 кл. ;

39. Ния Желева, Школа „Седмоцвет“ – ОДК Ямбол – 5 кл.

Книга и грамота в трета възрастова група ( IX - XII клас) ще получат:

1. Мирослав Алексиев Митев, ПГПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 10 кл. ;

2. Митко Георгиев Маринов, ПГПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 9 кл. ;

3. Танер Неджиб Мустафа, ПГПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 10 кл. ;

4. Богомил Андонов Иванов, ПГ по ПСТТ „Н. Й. Вапцаров“ – 10 кл. ;

5. Християна Евгениева Балева, ПГТ „Алеко Константинов“ – 10 кл. ;

6. Дебора Петкова Атанасова, ПГТ „Алеко Константинов“ – 10 кл. ;

7. Мая Станимирова Стойкова, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 9 кл. ;

8. Станислава Валентинова Топалова, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 11 кл. ;

9. Ванеса Костадинова Марева, ПГ „Васил Левски“ – 9 кл. ;

10. Елеян Колев, ПГ „Васил Левски“ – 12 кл. ;

11. Екатерина Грозданова Георгиева, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 9 кл. ;

12. Мариана Живкова Желева, ГСАГД „Кольо Фичето“ – 11 кл. ;

13. Поли Христова Христова, Школа „Седмоцвет“ – ОДК Ямбол – 10 кл. ;

14. Дария Димитрова, Школа „Седмоцвет“ – ОДК Ямбол – 11 кл. ;

15. Даниела Деянова Стоянова, ПГИ „Г. С. Раковски“ – 12 кл. ;

16. Паулина Атанасова Миткова, ПМГ „Атанас Радев“ – 10 кл. ;

17. Денислава Друмева, ПМГ „Атанас Радев“ – 9 кл.

Художниците ще бъдат наградени от кмета на община Ямбол Валентин Ревански и председателя на Общински съвет- Ямбол Антон Шиков, който е родственик на Ради Колесов.

Във втората част на празника ще бъдат включени стихове и песни, подготвени от роднините на будителя.

След празничното честване те ще се отправят към барелефа на Ради Колесов, където ще поднесат венци и цветя.


Вижте оше

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Днес Ви питаме

Видео

НАТОВСКАТА БАЗА Е ДАЛА НА СТРАЛДЖА ЕДИНСТВЕНО 400 ЛЕВА ЗА ЦВЕТЯ
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!