
„ВЕРЕЯ ХИМ” ИСКА ДА ИНВЕСТИРА 40 МИЛИОНА ЛЕВА В ИЗГРАЖДАНЕТО НА НОВ ЗАВОД В ЯМБОЛ

Фирма “Континвест”, собственик на „Верея хим”, информира ръководството на Областна администрация-Ямбол за намерението си да изгради производствени мощности, които след регистрация, ще бъдат с капацитет 150 хил.тона произведени високо-технологични химически продукти на година.
За място на изграждане фирмата предлага територията на бившата площадка „Неорганични соли” във „Верея хим” – Ямбол. Обемът на инвестицията възлиза на над 40 млн. лева, а наетите работници ще бъдат над 200 души. Ето пълният текст на инвестиционното намерение на "Континвест" ООД, изпратеното до РИОСВ – Ст. Загора :
ДО
ДИРЕКТОРА НА РИОСВ- СТАРА ЗАГОРА
У В Е Д О М Л Е Н И Е
за инвестиционно предложение
От „КОНТИНВЕСТ” ООД, 1113 София,ул. „Майор Юрий Гагарин” бл.154А,ет.3,ап.12
.............................................................................................................
Управител или Изпълнителен директор на фирмата – инвеститор- Веско Цветков - Управител
УВАЖАЕМА Г-ЖО ДИРЕКТОР,
Уведомяваме Ви, че фирма „КОНТИНВЕСТ” ООД
има следното инвестиционно предложение:
Изграждане на модулен тип хлор-алкална електролиза (skid mounted chlor-alkali electrolysis plant based on UHDE SINGLE element BIPOLAR Membrane electrolyser)
Характеристика на инвестиционното предложение:
1.Цел и предмет на инвестиционното предложение - производство, жилищно, пътно и др.
През 2010г единственият производител на хлор-алкални продукти в РБългария „Полимери” АД спря завинаги тяхното производство. Това е рисков момент за цялата страна поради това, че:
- В Сърбия бяха разрушени електролизите в Панчево и Крушевац
- Електролизата в Македония беше спряна по екологични причини
- В Турция не съществува електролиза в Европейската част на страната
- В Солун ( Гърция) електролизата е от „живачен” тип, много стара и съгласно европейските директиви следва да бъде закрита
- В Румъния работят два хлор- алкални комплекса ( ХАК):
o „Олтхим” в Римнику Валчеа, собственик – държавата, в много тежко финансово състояние и неясно бъдеще. Все по-често се принуждава да спира работа по финансови причини и това я прави ненадеждна.
o „Химкомплекс” в Борзещи - остава за сега единственият надежден производител на хлор- алкални (ХА) продукти. И в момента е почти в монополно положение на Балканите. Това крие сериозен риск както от икономическа, така и от логистична страна за цялата българска икономика.
Основни потребители на ХАП в страната са:
- химическата и нефтопреработващата промишленост
- производство на ел. енергия
- хранително – вкусова промишленост
- целулозна и хартиена промишленост
- електрохимическа промишленост
- околна среда посредством ПСОВ и ПСПВ
По тези причини изграждането на ХАК в България се явява жизнено-важен елемент на индустрията в страната.
В заключение: Става въпрос за изграждане на инсталация (завод )от модулен тип за производство на:
- До 45 т/д - 15000т/г течен хлор 100%
- До 52т/д - 17000 т /г натриева основа (100%)
- До 14920 Hm3/д = 4 923 600 Hm3/г водород 100%
- До 103 т/д = 33990 т/г натриев хипохлорит
- До 100т/д = 33000 т /г солна киселина 34% HCL
Снабдена със „система за хлорунищожение” (Chlorine emergency absorbtion ) за сработване на цялото количество хлор,което може да се произведе от инсталацията за 15 мин. ( около 2000кг)
2.Резюме на предложението, в т.ч. описание на основните процеси, източници на емисии от производствените процеси, капацитет, обща използвана площ; посочва се дали е за ново инвестиционно предложение и/или за разширение или изменение на производствената дейност, необходимост от други, свързани с основния предмет, спомагателни или поддържащи дейности, в това число ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура (пътища/улици, газопровод, електропроводи и други); предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив/
Предложението ни за изграждане на ХАК представлява високотехнологичен продукт,отговарящ на всички изискванияна на европейските стандарти, съдържащи се в BREF Chlor-Alkali Manifacturing Industry
През 2009-2010г в Европа съществуваха 85 производители на хлор с общ капацитет 12 437 хил. тона / год.
През 2010г. Акзо-Нобел в съдружие с Тисен Круп, Уде и Уденора успя да регистрира и патентова разработения съвместен проект ”Модулна хлор-алкална електролиза ( Skid mounted chlor-alkali electrolysis plant,) основан на най-напредналите технологически решения в световен мащаб. С това той отговори на изискванията на Еврохлор Директива за минимизиране на транспортните дейности на течен хлор и намаляване на риска чрез вграждане в инсталацията на “Chlorine emergency absorbtion system”
За основа на ХАЕлектролиза ще се използва вакуумна сол, която изключва появата на отпадъци от процеса.
Използвани процеси в инсталацията:
1.електролиза – електрохимичен процес на разлагане на готварската сол във водна среда до NaOH,Cl2 и H2
2. синтез на хлороводород (HCL) чрез изгаряне и абсорбцията му до солна киселина HCL 34%
3.концентрация на водния разтвор на NaOH от 32 до 50 % чрез вакуум – изпарение
Извън тези процеси към инсталацията ще бъдат изградени нови:
· Склад за вакуумна сол – 5000 т
· Резервоари за подготовка на водния разтвор на сол - 500м3
· Резервоар ( газголдер) за водород – 5000 м3
· Склад за течна натриева основа – 350 м3
· Склад за течен хлор и инсталация за пълнене на варели и бутилки с капацитет 3000 т / год
· Склад за солна киселина – 500 м3
· Инсталация за производство на сода каустик на люспи с капацитет – 5-7000 т /год
· Ще се извърши реконструкция на съществуващите инсталации за ферихлоридсулфат / ферихлорид с възможност за увеличение на производството до 50 000 т/год
След осъществяването на всички дейности общият обем на промишлената продукция в натурално измерение ще достигне 150 000 т /год.
· Произвежданият от инсталацията водород освен за синтез на солна киселина ще бъде използван за производтво на пара;за концентрация на натриевата основа; за производство на сода каустик – люспи; за топлофикация на цялата Площадка за неорганични соли чрез изграждане на горивна инсталация за водород. Това ще намали емисиите на изградените на ПНС парен котел пк4, работещ на природен газ и парогенератор ТМ 1000, работещ на дизелово гориво чрез намаляване на времето на тяхното използване и по същество ще ги превърне в резервни източници на пара. Ще се намалят разходите за тези горивни инсталации чрез намаляване на потреблението на природен газ и дизелово гориво.
По същество изграждането на ХАК представлява съществена промяна на разрешително 140/2009 по чл.104 от ЗООС.
Не се очакват вредни емисии във въздуха,водите и почвата.
Цялата хлоралкална електролиза ще бъде изградена на бетонова площадка с размери 41 х 30 м, като само електролизерите ще бъдат монтирани в помещение от термопанели с размери Д.24м х Ш 7м. х .В 8м
В закрита площ от 30 м2 ще се разположи инструменталната за ремонт и подготовка на мембраните. В приложенията са показани размерите на площадката и плана за разположение на отделните части на инсталацията.
ПНС е водоснабдена и електрифицирана от П/С „Полиестерни влакна”.
Целесъобразно е да се изгради още един подход за автомобили отвън сградата на „Ямболен” АД ( ЮЗ). Вътрешните ж.п. коловози ще се разширят чрез изграждане на 2 нови коловоза за товаро-разтоварни работи.
Изкопните работи ще са необходими за доизграждане на дъждовната и химическа канализация с дълбочина до 3м; за бетоновата площадка, за фундаментите на резервоарите и естакадите.
Не се предвижда използването на взрив за изкопни работи.
3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение;
Целият ХАК ще се разположи в УПИ ІІІ, кв.333 по кадастралния план на гр. Ямбол, предназначен “за производство на неорганични соли”.
На практика вносът на течен хлор ще бъде преустановен и ще се пристъпи към износ на хлор.
Одобреният за ПНС ПУП и П3 е достатъчен за изпълнение на предвидените инвестиционни дейности.
4. Местоположение на площадката за инвестиционното предложение - населено място, община, квартал, парцел, землище, поземлен имот, географски координати (по възможност в WGS1984), собственост, близост до или засягане на защитени територии и територии за опазване на обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура;
Площадка за неорганични соли ( ПНС) е част от „Ямболен” АД. Разположена е в югоизточната част на бившия ТХК „ Димитър Димов”. Съставена е от УПИ ХVІ, УПИ ІІІ, УПИ 92, УПИ 93 и УПИ 94 кв.333 по кадастралната карта на гр. Ямбол с обща площ 46.917 кв.м
Инвестиционното намерение ще се реализира основно в ПИ с идентификатор 87374.515.59 с площ 13970 кв.м.. Собственост е на „Континвест” ООД.
В близост няма разположени обекти на културното наследство.
Защитена територия е поречието на р. Тунджа, което отстои на 3-4 км.
Няма опасност от трансгранично въздействие от инсталацията.
ПНС е свързана с пътната инфраструктура посредством шосеен път – Ямбол- с.Роза, с отклонение през територията на „Ямболен” АД. Целесъобразно е да се изгради нова връзка извън територията на Ямболен АД през ПИ 372.
С националната ж.п. инфраструктура ни свързва ж.п. отклонение от ж.п. линията Ямбол- Елхово при км. 5+100 с обща дължина 1608м. Вътрешното ж.п. развитие се състои от два коловоза с обща дължина 340м. Целесъобразно е ж.п. отклонението да се удължи с нови 400м.
5.Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди – чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови;
Битово- питейното осигуряване е реализирано чрез Договор за доставка на питейна вода от съществуващата система на „Ямболен” АД. Тя позволява количеството вода за питейни нужди да бъде задоволена за състав до няколко стотин души.
На площадката има изграден сондажен кладенец, тип ТК, от който съгласно разрешително за водоползване на Басейнова дирекция Пловдив можем да добиваме 98000 м3 вода. По своите качества водата от ТК удовлетворява изискванията за питейна вода. За производствени нужди ще бъдат необходими около 400 000м3 / год. Разликата от 300 000м3 / год ще бъде доставяна от „Ямболен” АД въз основа на сключен договор.
6.Отпадъци, които се очаква да се генерирати предвиждания за тяхното третиране.
Не се очаква инсталацията да генерира отпадъци, които да се третират извън площадката.
7. Очаквани количества и тип отпадъчни води (битови/промишлени), предвиден начин на тяхното третиране – локално пречиствателно съоръжение/станция, заустване в канализация/воден обект, собствена яма или друго, сезонност и др.
На новата площадка ще се генерират същите 3 потоци отпадъчни води, които се генерират и в досегашната ни дейност:
- Битово- фекални води от около 200 души или около 800 м3/месец, които посредством БФК на „Ямболен” АД ще се отвеждат и пречистват в ПСОВ на „Ямболен” АД
- Дъждовни води, които посредством изграждане на нова, дъждовна канализация на площадката, ще се отвеждат и заустват в дъждовната канализация на „Ямболен” АД
- Химически замърсени води от случайни разливи, солникови течове и др. ще се събират и третират в собствено съоръжение и като вторична вода ще се използва за производството на феро и фери коагуланти, както досега.
При необходимост ще се изпомпват към Неутрализационна станция на „Ямболен” АД.
Единствено дъждовните води биха имали сезонен характер.
8.Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (тип на отоплението, вид на горивото и мощнст на топлинния източник)
И в момента на площадката са изградени:
- газоснабдяване, което е пред завършване и предстои въвеждане в експлоатация
- парен котел тип ПК4 с капацитет 4т пара на час. Котелът е газифициран. Монтажните работи са пред завършване.
- парогенератор ТМ 1000 с капацитет 1000 кг пара на час. Работи на дизелово гориво.
С изграждането на инсталацията за изгаряне на произвеждания от електролизата водород ще се създадат условия произвежданата от нея топлинна енергия да задоволява както нуждите на новата инсталация, така и на съществуващите, в т.ч. и за отопление на помещенията на площадката.
Съществуващите горивни инсталации ще се превърнат в резервни мощности, с което емисиите от тях ще намалеят чувствително.
Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и чл.31а на Закона за биологичното разнообразие.
Моля да бъде допуснато извършването само на ОВОС /в случаите по чл.91, ал.2 от ЗООС, когато за инвестиционно предложение, включено в приложение №1 или в приложение №2 от ЗООС, се изисква и изготвянето на самостоятелен план или програма по чл.85, ал. 1 и 2 ЗООС/, поради следните основания (мотиви):
Модулният тип инсталация за хлор- алкална електролиза е патентована от AkzoNobel представлява високотехнологичен продукт, съчетал в себе си научни и практически постижения в производството на хлор- алкални продукти. Предназначена е да работи в гъсто населени райони на страните от БЕНЕЛЮКС- Белгия, Холандия и Люксембург. Отговаря ня всички изисквания на Директивата Chlor- alkali Manifacturing Industry,December 2001и Euro Chlor Technology.
Прилагам:
· характеристики на засегнатата територия – вид и начин на ползване на земите;
· актуални скици на имотите, в които ще се реализира инвестиционното предложение;
· карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия, схеми, скица и партида на имота (от КВС или скица с координати на определящите точки от кадастрална карта, снимков материал и др. по преценка на възложителя);
· документи, доказващи уведомяване на съответната/съответните община/общини, район/райони и кметство/кметства и на засегнатото население (копие от писма, копие от обява), съгласно изискванията на чл.4, ал.2 на Наредбата за ОВОС (изм. и доп. с ПМС №337/30.12.10 г. на МС, обн. ДВ бр.3/11.01.11)
Други документи, по преценка на възложителят:
· допълнителна информация/документация, поясняваща инвестиционното предложение;
Дата: 16.12.2011
Гр. София
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!