Ямбол отбеляза тържествено 147-мата годишнина от освобождението си от османско робство
Стотици деца, ученици, граждани и представителна част от Ямболския гарнизон се включиха в тържествената церемония и празничното шествие по повод 147-мата годишнина от освобождението на Ямбол от османско робство. Венци и цветя в знак на признателност бяха поднесени пред паметната плоча на 23-и донско-казашки полк, който влиза в опожарения град на 17 януари 1878 г., както и пред паметника на загиналите за националното освобождение ямболци.
„Ямбол не е само град със славна история – той е символ на упоритостта и волята на българския народ. Нека днешният ден бъде повод не само за гордост, но и за размисъл. Нека се вдъхновим от примера на нашите предци и бъдем по-сплотени, по-отговорни, по-мъдри и по-добри - към себе си и към града в който живеем!“, каза кметът Валентин Ревански в приветственото си слово.
Ямболци се включват активно в борбите за свободата и независимостта на Родината. Ямболските патриоти Иван и Стилияна Параскевови създават първообраза на националното ни знаме - Браилския пряпорец, реплика на който военнослужещите от Ямболския гарнизон носеха гордо заедно с бойното знаме на военните формирования, националния трикольор и знамето на Ямбол по време на тържествената церемония и празничния парад по централните улици. Общо 37 опълченци от Ямболския край участват в боя при Стара Загора, в отбраната на Шипка, в превземането на Шейновския укрепен лагер и в последвалото конвоиране на пленената армия на Вейсел паша. За своите подвизи деветима от ямболските опълченци са удостоени с 15 военни ордени и медали.
Благодарствен молебен в памет на загиналите при превземането, опожаряването и освобождението на града български опълченци, руски воини и мирни граждани отслужи архимандрит Димитрий, протосингел на Сливенска митрополия и архиерейски наместник на Ямболска духовна околия.
„Дългият път към свободата няма крайна дестинация. Той е постоянен и ние сме длъжни да го поддържаме, за бъдещите поколения.“, каза директорът на Националния парк-музей „Шипка Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов, който откри изложбата „Последното сражение“ в Културно-информационен център „Безистен“ по повод 147-мата годишнина от освобождението на Ямбол.
В празничната програма взеха участие също Градският духов оркестър с ръководител маестро Васил Шейтанов, група „Пятница-13“ към Народно читалище „Съгласие-1862“ и група „Виолина“ към Народно читалище „Пробуда-1909“ с ръководител Елена Иванова.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!