
Ямбол отново е фестивал: Започват куклено-театралните празници „Михаил Лъкатник“





Десетки кукли оживяват на няколко сцени в Ямбол тази седмица. От 22 до 26 април градът ще бъде завладян отново от фестивалния дух чрез уникалните куклено-театрални празници на приказката „Михаил Лъкатник“. Те се реализират с подкрепата на Министерство на културата, Съюза на артистите в България, община Ямбол, община Тунджа и Дружеството на писателите в Ямбол.
„Къде отиваш, конче“ на Държавен куклен театър – Бургас, „Цветна феерия” на Театрално-огнена формация „Повелители на мечти” и „Лудориите на Карлсон“ на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич са първите пиеси, представени на сцената на ямболския куклен театър, в Градския парк и пред Народно читалище „Съгласие-1862“ на Светли вторник.
Кукли, актьори и над 100 деца и родители ще се включат днес в пъстрото парадно шествие, което ще потегли в 16.30 часа от читалище „Съгласие-1862“ към Държавен куклен театър „Георги Митев-Жоро“, където ще бъде дадено официалното начало на 24-ото издание на 24-ото издание на Националния куклено-театрален фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Тогава ще бъдат връчени и наградите на отличените в националния конкурс за написване на пиеса-приказка, който съпътства фестивала.
В сегашното издание на конкурса драматургът Богдана Костуркова, режисьорът Любомир Колаксъзов и Борислав Петранов, директор на Българския културен институт в Берлин, трябваше да избират между 54 творби, както от популярни вече автори на пиеси и драматизации за куклен театър, така и от много млади и неопитни творци. Наградата за оригинална детска пиеса се присъжда на „Агентите на тайните“ от Михаил Казаков. Екатерина Калоянова е авторката на приказката „Когато луната загуби светлината си“, която получава наградата за текст с образователен характер. Наградата на името на писателя д-р Стефан Чирпанлиев е присъдена на пиесата „Небесно царство“ от Анна-Валерия Гостанян.
Гостанян, с чиято пиеса „Пипи дългото чорапче“ ямболският куклен театър спечели наградата „Икар“ през 2022 г., е и драматург и режисьор на пиесата „Мечо Пух“ по Алън Милн, която ще бъде представена от Държавен куклен театър – Пловдив на ямболска сцена на 23 април. Тя е художествен консултант на пиесата „Новите дрехи на краля“ по Ханс Кристиян Андерсен, която ще бъде представена от Театър „Хамелеон“ на 25 април.
Десет са общо селектираните нови спектакли за конкурсната програма за 24-ото издание на фестивала „Михаил Лъкатник“. Освен постановките на Държавен куклен театър –Бургас, Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич, Държавен куклен театър – Пловдив и Театър „Хамелеон“, за наградите ще се борят също Столичен куклен театър с „Небивалици с букви“ по книгата на Цветанка Брестничка, Младежки театър „Николай Бинев“ с „Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ по Ено Рауд, Държавен куклен театър – Варна с „Храбрият оловен войник“ по Ханс Кристиян Андерсен, Държавен куклен театър – Русе с „Ясен и Омая“ от Петя Миладинова, Общински куклен театър – Благоевград с „Глупавият Ханс“ по Братя Грим, както и ямболският куклен театър.
Домакините се представят с пиесата „Малкият Макс“ по Ерих Кестнер, която спечели наградата на името на д-р Стефан Чирпанлиев от предходното издание на конкурса за написване на приказка. Постановката е дело на покойния за съжаление вече драматург Симон Еди Шварц и на режисьора Веселин Бойдев. Сценографрията и куклите в представлението са на съпругата на Симон Еди Шварц - Ханна Шварц, а музиката е на Милен Кукошаров. Постановката оживява на сцената чрез актьорите Цветелина Николова, Ирина Шумелева, Пламена Пенчева, Илияз Иляз и Димо Савов. Акробатичните фигури в спектакъла, изпълнени от актьорите, са под личното ръководство на заместник-кмета на Ямбол и легендарен акробат Енчо Керязов, а хореографията е дело на треньора по скокове на батут Нина Недялкова.
Журито тази година е председателствано от проф. д-р Васил Рокоманов – сценограф и преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. В него влизат още театроведите Богдана Костуркова и Ина Божидарова, както и Марина Юдже – организатор на Международния куклен фестивал в Анкара.
Най-добрият спектакъл ще получи голямата награда на фестивала – статуетката „Играещият човек“ на скулптора Георги Чапкънов. Освен това ще бъдат връчени и награди за режисура, сценография, оригинална музика, мъжка и женска роля, актьорски дебют, както и две специални награди – на детското жури на името на Петър Марков и специална награда на името на известния куклен актьор и патрон на Ямболския куклен театър – Георги Митев-Жоро. В тазгодишното издание за първи път ще бъде връчена и награда за сценография на името на ямболския художник Георги Зайков.
Извън конкурсната част в празниците на приказките с улични постановки ще се включат също Куклен театър „Дедоран“ – Хасково, Куклен театър „Мале-мале“ – София, Държавен куклен театър - Сливен и Театър „Детеа“. Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да се насладят и на авторския моноспектакъл на Янко Митев. Специални гости на фестивала са също Батумски куклен и младежки професионален държавен театър - Грузия и Театър „Темпо“ - Турция.
На 22 април от 18.00 часа в залата на кукления театър ще бъде представен филмът „Урок по летене“, който припомня за турнето на ямболската трупа в Япония след участието й в четвъртия конгрес на Световната организация на куклените театри през 1988 г. На 25 април от 16.00 часа в залата на НТС ще бъде излъчен документалният филм „Училище за надежда”, отличен миналата година с награда за дебют от Съюза на артистите в България.
Гост на Ямбол ще е и доайенът на НАТФИЗ проф. д-р Дойчина Синигерска, която следи развитието на фестивала от самото му начало.
Ценен за всички любители на театъра е и сборникът „Приказна фиеста“, който включва текстовете на наградени и номинирани пиеси от националния конкурс „Михаил Лъкатник“.
Източник: пресцентър Община Ямбол
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!