
20 август 917 г.: Цар Симеон разгромява византийците при Ахелой

Сражението е сред най-грандиозните битки за цялото европейско Средновековие.
IX век заема изключително важно място в историческата съдба на българския народ. От една страна той е белязан от значителното укрепване на властта, а от друга – от мащабни външнополитически завоевания. Всичко това дава необходимите предпоставки за достигането на непознат до този момент културен, духовен и държавен разцвет по време на управлението на цар Симеон I ( 893 -927) .
Според някои източници в Тракия се съсредоточават 50 000 пехотинци и 12 000 конници . Начело на тази огромна за времето си войска застават опитните византийски пълководци – главнокомандващият Лъв Фока, Йоан Грапсон, Оливиан Марул и Милас. Военният флот под командването на адмирал Роман Лакапин потегля към устието на река Дунав , за да се опита да привлече печенежки съюзници. Тази маневра в тила на българите обаче не успява .
Българският владетел също събира около 60 000 войска , в която участват съюзнически отряди от маджари и печенеги. Двете войски се съсредоточават в района на Анхиало ( днешно Поморие ) – византийците в укрепен лагер в равнината , а българите по близките височини северозападно от града. На 20 август 917 година византийските войски са построени в боен ред и атакуват предните линии на българите. От разказа на византийските хронисти може да се предположи, че е приложена една от най- често използваните военни хитрости – българите преминават във фиктивно отстъпление. По даден от царя знак, който наблюдавал битката от намиращото се наблизко възвишение, отстъпващите войски внезапно се обръщат срещу своите преследвачи и подкрепени от основните сили на българската войска отблъсват византийците. Пред безредно отстъпващите към Месемврия византийски войници се явява една трудно преодолима преграда – тинестата река Ахелой. Мнозина загиват от оръжието на преследващите ги българи или се удавят, а други се изпотъпкват взаимно при бреговете на реката.
Унищожена е почти цялата византийска войска, както и повечето от военачалнците. Според един арабски източник успяват да се спасят едва 2000 души. Главнокомандващият Лъв Фока се добира до Месемврия, но и оттам трябва да бяга на кораб, тъй като българите превземат тази крепост. Византийският хронист Лъв Дякон, който посещава полесражението цели петдесет години по-късно , свидетелства, че там още се белеят непогребани костите на избитите византийски войници.
bulgarianhistory.org
Във връзка с годишнината президентът Румен Радев ще посети град Ахелой по повод националното честване на 1100 години от битката при Ахелой, предаде БГНЕС. В 18:00 часа държавният глава ще проведе среща с кмета на община Поморие Иван Алексиев и кмета на Ахелой Иван Георгиев в сградата на Народно читалище "Светлина – 1934". В 18:40 часа президентът ще наблюдава възстановка на битката при Ахелой с участието на сдружение "Авитохол" и доброволци от цялата страна, след което Румен Радев ще се включи в празничното шествие до паметника на цар Симеон I, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.



Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!